„Logika codzienna” dr Jakuba Prusia

   Natomiast w ramach popularyzacji logiki na vlogu dr Jakuba Prusia można znaleźć szeroko dyskutowany materiał pt. „Nowa definicja gw@łtu” . To kolejna szybka debata i kolejny „gorący” temat! Dr Pruś i dr hab. Jarosław Kucharski z UIK analizują argumentację w sporze dotyczącym problemów takich, jak: czy gw@łt to stosunek bez zgody? Czy to nie za szeroka definicja, która dopuszcza wiele absurdów? Podczas całej dyskusji argumentacja analizowana jest w OVA (Online Visualisation of Argument), co ułatwia zrozumienie i sprawdzenie rozumowań.

Drugi wrześniowy materiał, pt. „Czy wszystkie religie są równie prawdziwe?” , podejmuje wątki debaty, która rozgrzała chrześcijan po wypowiedzi papieża Franciszka podczas jego podróży do Azji we wrześniu 2024r. Czy chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi modlą się do tego samego Boga? Czy buddyzm, hinduizm i chrześcijaństwo oferują człowiekowi podobne wartości? A może powinniśmy zastanowić się, czy jakakolwiek religia „jest prawdziwa”? Na te i inne pytania odpowiada dr Tomasz Dekert z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie w rozmowie z Jakubem Prusiem w najnowszym odcinku cyklu „Logika Codzienna – Szybkie debaty”.

Natomiast w serii „Myślenie krytyczne” na portalu filozofuj!.eu dr Pruś w felietonie pt. „Czy ocenisz ten argument? Diagramowa metoda oceny argumentów” zastanawia się, czy jesteśmy w stanie wypracować metodę, która pomoże nam, zawiesić indywidualne przesądy i ocenić argument jak najbardziej obiektywnie (a może raczej jak najmniej subiektywnie)?